Kraliyet ailesi yeni krizi eşiğinde: ABD’nin aradığı adamın uçağını kullandılar

Meghan Markle ile evlendikten sonra İngiliz kraliyet ailesine sırtını dönen ve yaşadıklarını kaleme alarak adeta savaş açan Prens Harry diplomatik bir krizin eşiğinde… 

Eşi Meghan Markle ile birlikte Nijerya’ya ziyarette bulunan Harry’nin ABD tarafından dolandırıcılık ve kara para aklama suçlamalarıyla aradığı Dr. Allen Onyema ile birlikte görüntülenmesi ve 59 yaşındaki Onyema’nın havayolu şirketini ücretsiz olarak kullanmaları kriz çıkardı.  

Air Peace isimli havayolu şirketinin kurucusu ve CEO’su olan Onyema, Harry ve Markle’ı kırmızı halıyla karşılamış ve birlikte poz vermişlerdi. Markle ve Harry, 3 günlük ziyaretlerinde bu havayolu şirketinin tahsis ettiği uçağı kullanmışlardı. 

Ünlü iş insanı Nijerya’da iyi tanınıyor, ancak Kasım 2019’da açılan ABD federal iddianamesinin konusu olarak da uluslararası kamuoyunun gündemine gelmişti. O tarihte ABD Adalet Bakanlığı bir açıklama yaparak Onyema’nın “uçak alımına dayalı sahte belgeler içeren bir plan çerçevesinde Nijerya’dan ABD’deki banka hesapları aracılığıyla 20 milyon dolardan fazla para transfer ettiği için banka dolandırıcılığı ve kara para aklama ile suçlandığını” duyurmuştu.

Onyema (en soldaki) çift için uçak tahsis etti.

CNN’in haberine göre Onyema’nın aklanan parayı kısmen bir Lexus, bir Rolls Royce, bir Mercedes ve Prada ve Louis Vuitton’dan tasarım ürünler satın almak için kullandığı iddia ediliyor.

Harry ve Meghan’ın havayolu CEO’suna karşı yapılan suçlamalardan haberdar olup olmadıkları belli değil.

Onyema (Markle’ın iki yanındaki lacivert elbiseli adam) ünlü çift ile poz verdi.

Onyema, 2019’da yaptığı açıklamada masumiyetini savunmuş ve “Bu konuda avukatlarımın da olduğundan ve bu iddiaların çürütüleceğinden emin olabilirsiniz” demişti. Onyema hayatı boyunca hiçbir zaman kara para aklamadığını söylerken, “Uçak alımı için ABD’ye transfer ettiğim her Kobo (Nijerya para birimi) Nijerya Merkez Bankası’ndan geçti ve hepsi aynı amaç için kullanıldı” ifadesini kullanmıştı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir